BAŞKANIN MESAJI

Yeni Bir Döneme Başlarken

15 yıldır uygulanan 4708 sayılı yapı denetim yasasının aksayan ve en önemli eksiği olan ceza maddeleri 10 yıllık çalışma neticesinde değiştirilmiş olup haklı haksız firma kapatmalar zorlaştırılmış ve neredeyse ortadan kaldırılmıştır. Yeni yasal düzenlemeyle yapılacak hatalar önemine göre para cezasına veya iş alamama cezasına çevrilmiş ve düzeltmesi mümkün olmayan taşıyıcı sistemdeki hatalar ve ruhsata aykırı büyütmeler neticesinde 3 defa iş alamama cezası verilmesi halinde firmaların izin belgeleri iptal edilerek, teminatları irad kaydedilecektir.

Bu kadar deneyimden sonra ve maddi manevi cezalara rağmen işini ciddiye alan hiçbir firmanın bu denli fazla hata yaparak belgesini iptal ettireceğine ihtimal vermiyoruz. Belgesini iptal ettirecek kadar önemli hataları tekrarlayan firmaların zaten bu sektörden çekilmeye mahkum olduğunu düşünüyoruz.

Değerli üyelerimiz yeni ve eski firmalardan alınacak teminatlar sistemi büyük oranda disipline edecek olup merdiven altı diye tabir ettiğimiz firmaların kapanması ve denetimi hakkıyla yapacak olan firmaların kalmasıyla, iş alımında halen uygulanmakta olan yüksek tenzilatlarında ortadan kalkacağını düşünüyoruz.

 

Böylelikle sektörün daha etkili ve saygın hale geleceği düşüncesindeyiz. Bundan sonraki dönemlerde çıkacak olan yönetmelik ve seçimden sonra 4708 sayılı yasanın tümüyle revizyonu ayrıca imar kanununda hazırlanan taslağa konulan yapı denetim ile ilgili maddelerin yasalaşmasıyla yapı denetim sisteminde görülen birçok eksikliğin giderilmesi beklenmektedir.

Birlik yasasının çıkarılması istenerek birlik statüsünde çalışmamız sağlanarak sisteme bir oto kontrol getirilmesi ve (e) dağıtım sistemine geçilmesi için yapılan çalışmalara ağırlık verilecektir.

Son olarak yapı denetim sistemi daha etkin ve güvenli bir hale getirilerek kamu binalarının da yapı denetim kapsamına alınması için çalışmalara devam edeceğimizi bu vesile ile üyelerimize duyurmak istiyoruz.

Değerli üyelerimiz, sektörümüzü doğudan batıya temsil eden tek sivil toplum kuruluşu olarak destekleriniz halinde üyelerimiz ve toplumumuz adına birçok düzenlemeleri bu güne kadar yapmış olduğumuz gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi istiyoruz

 

Saygılarımla,

Tekin Saraçoğlu

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği

Adres:  Fevzi Çakmak 2. Sokak No: 30 / 7 Kızılay - ANKARA 

T: 0(312) 231 43 49
F: 0(312) 231 48 25
@: info@yapidenetimbirligi.org